A multiméter használata
Digitális mérőeszköz, ami az elektromos eszközök, alkatrészek, áramkörök mérésére szolgál. Diagnosztizáláshoz, teszteléshez...
A multiméter egy olyan eszköz amivel mérni lehet, méghozzá sokmindent... :)
Egy digitális eszközről beszélünk, ami az elektromos eszközök, alkatrészek, áramkörök mérésére szolgál. Diagnosztizáláshoz, teszteléshez nélkülözhetetlen.
Már 1970 környékén létezett digitális változata, és meglepően pontos volt...
Természetesen minden multiméternek van használati utasítása amit érdemes elolvasni. Az egyes eszközök más- és más beállításokkal rendelkezhetnek.A másik lényeges dolog, hogy az áram, az elektromos dolgok veszélyesek, a velük való munka során a biztonsági óvintézkedéseket maradéktalanul be kell tartani.
Mire jó a multiméter?
1. Tesztelhetünk vele elemeket/akkumulátort
A mérés úgy történik, hogy a fekete zsinór megy a - COM (általános) jelű aljzatba. A piros helye pedig a + V. Vagy még egyszerűbben a fekete feketébe piros a pirosba. A műszer forgókapcsolóját a DC állásba kell fordítani, mivel az akkumulátorok egyenáramot (ennek jele a DC) szolgáltatnak.
Ezzel az okos kis műszerrel az elemektől kezdve az autó akkumulátorokig bármit mérhetünk, és megtudhatjuk a nyugalmi feszültségi értékeit, Ez alapján el tudjuk dönteni, hogy merülőben van, esetleg ideje újat venni vagy még egy ideig jó szolgálatot tesz.
2. Elektromos aljzatok tesztelése
Ez már inkább profiknak való feladat. Aki nem ért az elektromossághoz, az tartsa inkább magát a gyermekkorban megtanult szabályhoz, miszerint semmit nem dugdosunk a konnektorba.
A műszerrel a hálózati feszültséget tudjuk megmérni, az áramforrás kapcsain. A fekete csatlakozó a föld csatlakozóba, a piros megint a Volt csatlakozóba kerül. Válasszunk a mászeren magasabb mérési tartományt, mint amire számítunk.
3. Fali kapcsoló tesztelése
Ha nem gyullad fel a lámpa, az lehet a kapcsoló hibája is, amit a multiméterrel pillanatok alatt ki lehet deríteni. Először természetesen a kapcsoló tápellátását kell kikapcsolni, levenni a burkolatot és lecsavarni a kapcsolót magát a vezetékeiről. Ilyenkor nem árt ezt előbb lefényképezni, hogy úgy is tegye vissza az ember ahogy volt…
A műszer kapcsolóját az ohm beállításra kell állítani, és X1-re állítani az ellenállási tartományt. A fekete mérőzsinór megint a COM, a piros a V jelzésű hüvelybe kerül, és a kijelzőn megjelenik a mért ellenállás mértéke.
Ha a kijelzőn az OL, azaz owerflow üzenet jelenik meg, az azt jelenti, hogy az ellenállás mértéke nagyobb mint a választott méréshatár, vagy nincs ellenállás csatlakoztatva a bemenetre.
Még a vezeték folytonosságát is lehet ellenőrizni a multiméterrel. A mérőcsúcsokat a vizsgált áramkör két pontjához csatlakoztatva hangot ad a műszer, ha a folytonosság fennáll.
4. Hőmérséklet leolvasása
Egyszerűen a tárcsát a kívánt hőmérsékleti mérés módba (Fahrenheit vagy Celsius) kell forgatni, és mérhető a hőmérséklet. A levegő méréséhez hőelem adapter kell, a folyadékok, gélek esetén a hőmérséklet érzékelőt kell csatlakoztatni.
Tippek
Az első a biztonság! Az elektromos eszközökkel való munka élet- és balesetveszélyes. Noha a multiméter számos biztonsági funkciót tartalmaz, mégis nagyon óvatosan, körültekintően kell használni.
Soha ne dolgozzunk áram alatt lévő eszközzel, készülékkel! Könnyen okozhatunk rövidzárlatot, ami sérülést, halált is okozhat.
A sérült, égett vezetékekkel nem szabad dolgozni. Ugyanígy ellenőrizni kell a biztosítékokat, akkumulátort, hogy a készülék mindig megfelelően üzemeljen. Ha kézben tartva melegedést érzünk, akkor haladéktalanul áramtalanítsunk és hívjunk villanyszerelőt. Az aljzatok, vezetékek, kapcsolók melegedése nagyon balesetveszélyes dolog, házilag ezt inkább ne próbáljuk megjavítani.