Ágaprító
Az ágaprító a kerttulajdonosok egyik legjobb barátja. Ősszel, télen, amikor rendbe tesszük a fákat, az összeaprított gallyak jóval kisebb helyet...
Az ágaprító a kerttulajdonosok egyik legjobb barátja. Ősszel, télen, amikor rendbe tesszük a fákat, az összeaprított gallyak jóval kisebb helyet foglalnak, mulcsként kiteregetve hamar és jól lebomlanak. Tavaszra pedig már tápanyagként állnak rendelkezésre a talajban az új növényi élet számára.
Nyaranta egyre több településen rendelnek el tűzgyújtási tilalmat, ami egy kertben azért érdekes, mert fahulladék, ágak nem csak télen keletkeznek. Nyáron is végzünk metszést, de a szél- és viharkárok is egyre gyakoribbak. Ha pedig nem tudjuk elégetni a levagdalt, letörött ágakat, akkor a kertben tárolni őket elég macerás.
Jogszabályi változás: 2021. január 1-től egész évben TILOS a kerti zöld hulladék égetése
Az ágaprító
Noha nem alap kerti szerszám, de akinek van legalább pár fája, nagyon hamar össze fog barátkozni ezzel a praktikus kis géppel. A házi változatok elektromos árammal működnek, a legtöbb esetben ez elég is. A nagyobb változatokat már traktorra is lehet szerelni, külön munkagépként funkcionál, ilyeneket legtöbbször az út mellett, a közútkezelő kötelékében láthatunk.
Ezek az aprító berendezések nagyon hasznosak tudnak lenni. Az égetési tilalommal megszűnt az a lehetőség, hogy a levágott gallyaktól egy máglya segítségével megszabaduljunk. Ha tűzgyújtási tilalom éppen nincs is, nem sok szomszéd örül a terjengő füstnek.
Egy ágaprító - attól függően, milyen mechanizmussal szerelt - apró vagdalékot vagy zúzalékot készít az ágakból. Ezt akár a komposztálóba is tehetjük, és így elődolgozva sokkal hamarabb lebomlik. Használhatjuk talajtakarásra, ágyások szegélyében vagy zöldséges kertben. A gyomokat nem engedi kikelni, közben védi a talaj nedvességtartalmát, nem szárad alatta ki. Lassan elbomolva pedig a szerves anyag készletet gazdagítja.
Gép választás
Attól függően, mi a célunk a géppel, érdemes kicsit körülnézni. Ha frissiben vásároltunk egy telket, ahol dzsungelként burjánzik a vegetáció, lehet, hogy érdemes egy nagy kapacitású gépet bérelni, ami pár óra alatt képes az egész halmot felszecskázni. Ilyenkor kár a pici, max 4-5 cm-es gallyakra tervezett gépekkel bajlódni.
Ugyanakkor, ha a kertet rendszeresen karbantartjuk, és a metszések során keletkezik sok fahulladék, akkor mindenképp megéri otthonra is beszerezni egyet. Itt is különböző típusok különböző képességekkel rendelkeznek, például van, amelyik nem képes ledarálni a leveles ágat.
Nézzük meg, mekkora ágmérettel boldogul a gép, és aszerint (is) válasszunk.
Fontos szempont a zajterhelés, a jó szomszédi viszonyt érdemes megőrizni, és ha lehet csendesebb gépet választani, ha közel dolgozunk majd mások otthonához.
A saját hallásunkat is érdemes egy fülvédővel óvni, amikor dolgozunk.
Azt is meg kell nézni, milyen aprító mechanizmussal rendelkezik a gép. Vannak csak késes, és hengeres típusok. A hengeres változat nem csak darabol, hanem zúz is, míg a késes változatnál a kések aprítják a merőlegesen érkező ágakat. Mindkét változatnál nagyon oda kell figyelni a működtetésre, a balesetvédelemre.
További szempont, hogy cserélhetők-e a kopó alkatrészek? Hogy lehet újra élezni a késeket? Van-e gyűjtő zsák és az mekkora?
Ezeket végig gondolva érdemes kiválasztani a megfelelő gépet. Szempont még a márka, a garancia és a tartósság, minőség is.
Óvatosan!
A késes változatnál a gép nem húzza be az ágakat, kézi erővel kell felülről beletolni, ami nagy odafigyelést igényel.
A hengeres behúzza az ágat, de képes arra is, hogy hirtelen berántsa, ami könnyen okoz vágást, horzsolást.
A balesetvédelem minden gép esetében kiemelt fontosságú, itt is nagyon kell figyelni. A védőfelszereléseket azért alkották, hogy viseljük: hordjuk szemüveget, kesztyűt, arcvédőt. Nagyon fontos, hogy tudjuk, hol és hogyan lehet a gépet azonnal aprítás közben is leállítani.