Eldugult a WC és a mosdó? Ne ijedj meg, nézd meg a duguláselhárítási tippjeinket!
Megmutatjuk, hogy mik lehetnek a dugulás előjelei, hogyan akadályozhatod meg azt. Egy csőgörény alapvető eszköz, melyre...
Az ember rögtön pánikba esik, amikor nem folyik le a víz a mosogatóban vagy a vécében. Azonban, mielőtt még szakembert hívnánk, van néhány házi praktika, amit érdemes kipróbálni.
A cikkben megmutatjuk, hogy mik lehetnek a dugulás előjelei, hogyan akadályozhatod meg a dugulást, és mit kell tenni akkor, ha már bekövetkezett a baj.
Vedd a hátadra a csőgörényt, és tarts velünk!
A dugulás előjelei
Amennyiben a víz nehezebben megy le a lefolyókon vagy lefolyás közben zubogó, furcsa hangot hallasz, akkor valószínűleg rövid időn belül dugulásod is lesz. Intő jel lehet még ezen kívül az összefolyóból áradó csatornaszag is.
Dugulás kezelése a mosdónál és a mosogatónál
A dugulás oka gyakran a mosogatóba, mosdóba kerülő ételmaradék vagy zsiradék - intő jel lehet, ha a dugulást először itt, a csapoknál tapasztalod.
Ilyenkor érdemes fogni egyvödröt és bemászni a csap alá. Mosogató esetén húzd ki a falból a vastag lefolyócsövet, majd a vödörbe szépen lassan engedd bele a szmötyit. Ezután érdemes kesztyűvel eltávolítani a zsíros felesleget, majd jöhet a jó öreg csőgörény.
Ezután dugd a csőgörényt a lyukba, majd módszeresen, körkörös mozdulatokkal tisztítsd meg a csövet. Érdemes figyelned, hiszen valószínűleg rengeteg trutyi jön majd ki, így jobb felkészülni munkásruhával, gumikesztyűvel és sok-sok törlőronggyal.
Ezután ellenőrizd a gumitömítést is. Ha úgy látod, hogy már elhasználódott, érdemes kicserélni, főleg ha a dugulást megelőzően szagot is éreztél. Miután visszacsavartad a lefolyócsövet, érdemes megnézni a szifont is, hogy nem-e gyűlt benne össze a hulladék. Ehhez egyszerűen csak tedd a vödröt a szifon alá, és csavard le az alját.
Miután kijött belőle a meglepetés, érdemes átfolyatni a rendszert, hogy kimossa a fölösleges trutyit, valamint le tudod csekkolni, hogy a víz akadálytalanul áthalad-e.
Ha nem, akkor a teljes szifont ki kell tisztítani. Ehhez két nagy, műanyag anyát kell lecsavarni, és áttisztítani a kis szifont.
Ha végeztél vele, ellenőrizd itt is a tömítéseket, ha pedig szükséges, akkor cseréld.
Ezt követően érdemes háztartási sósavat önteni a lefolyóba, és szellőztetni egyet.
Duguláselhárítás a WC-ben
A WC legtöbb esetben akkor dugul el, ha idegen anyag kerül a csészébe. Épp ezért a legjobb védekezés a megelőzés.
Mit ne dobj a WC-be?
tampont és betétet,
nedves törlőkendőt,
fogselymet,
pelenkát,
ne ürítsd ide az almokat,
óvszert,
gyógyszereket,
olajat,
ételmaradékot,
vattát és fültisztító pálcikát,
játékot, ruhát és még sorolhatnánk.
Ha a baj már megtörtént, akkor először is WC-pumpával érdemes próbálkozni: a legtöbb esetben már ez is megoldja a problémát. Ha ez sem oldja meg, akkor pedig jó nagy levegőt kell venni, és jöhet a gumikesztyű, valamint egy vödör.
Ha így sem folyik le teljesen a víz, akkor a csőgörény használata itt is ajánlott. Ha még ezután sem oldódik meg a gond, akkor már érdemes szakembert hívni, ugyanis lehet, hogy a kivezetőcső lejtése nem megfelelő, és ilyenkor bizony komolyabb munkálatokra lehet szükség.
Dugulás a kádnál
Ha a kád dugult el, először is engedjünk bele néhány centi (5-10 cm elegendő) vizet, a túlfolyóra pedig tapasszunk nedves rongyot. Ez segít abban, hogy megfelelőbb, erősebb vákuumot tudjunk képezni a kádban.
Ezután WC-pumpával gyors, erős mozdulatokkal pumpáld a lefolyót, majd hirtelen rántsd ki. A lényeg, hogy minél nagyobb legyen a vákuum, és kijöjjön a szennyeződés a lefolyón.
A dugulás oka ilyenkor legtöbbször a kádba kerülő köröm darabok, hajszálak, illetve egyéb hordalékok. Miután kipucoltad, érdemes átereszteni és megfigyelni a vizet. Amennyiben örvény keletkezik, miközben lefelé folyik, kitűnő munkát végeztél.
A padlóösszefolyó dugulása
Végül, de nem utolsósorban pedig érdemes néhány szót ejteni a padlóösszefolyóról is, ugyanis könnyen lehet, hogy ez a dugulás forrása.
Ezt az összefolyót könnyedén ki lehet pattintani egy kisebb csavarhúzóval, majd könnyűszerrel ki tudod emelni a szagelzárót. Ezt érdemes megtisztítani, hiszen tele lehet trutyival.
Ha szag árad a padlóösszefolyóból, akkor általában a könyökhajlat száradt ki. A legjobb szagelzáró ugyanis maga a víz, ha ez nincs a könyökhajlatban, akkor kvázi zavartalanul áradhat vissza a szag. Így tehát a szag könnyen megszüntethető, ha a padlóösszefolyó könyökét feltöltöd vízzel.
Egyébként a hajlaton túl keletkező eldugulást csőgörénnyel lehet szintén jól megoldani, de ha ezzel nem sikerül, akkor szakembert kell hívni, és nagyobb teljesítményű, ún. womás géppel vagy spirálos tisztítóval kell kipucolni a csöveket.
Összegzés
Ahogy a fentiekből is láthatod, a legtöbb problémát szakember nélkül is egyszerűen meg lehet oldani. Azonban, ha a fentiek egyike sem vezet megoldásra, akkor feltétlenül szerelőt kell hívni, hiszen speciális segítségre van szükség.