Winter is coming: avagy így készítsd fel az autódat a télre
Szerencsére a tél nem lesz olyan hosszú, mint a Trónok harcában, de azért érdemes felkészülni, hogy a nagyjából 5 hónapig tartó hidegre...
Szerencsére a tél nem lesz olyan hosszú, mint a Trónok harcában, de azért érdemes felkészülni, hogy a nagyjából 5 hónapig tartó hidegben minden rendben legyen "az egyetleneddel" (mármint a kocsiddal).
A cikkben most összegyűjtöttük azokat a tudnivalókat, amire érdemes odafigyelni.
#1 Mikor kell téli gumi?
Ahogy a nagykönyvben megvan írva, nem érdemes az első fagyokig várni vele, ahogy egyébként sokan teszik, inkább 7 fok körüli átlaghőmérsékleten érdemes téli gumira váltani. Ugyanis, ha a fent említett 7 Celsius fok alá megy a hőmérséklet, a nyári gumik anyaga hamarabb kopik, és jobban veszít a tapadásból (emiatt pedig hamarabb is kell cserélni).
Ne legyél tehát önmagad ellensége: ha bejön a hideg, cseréltesd le a nyári gumikat téli gumira.
#2 A fagyálló folyadék cseréje
Az általánosabb, kék színű fagyálló folyadékot 2 évente érdemes cserélni, illetve 55 ezer kilométerenként. Azokat, amikben úgynevezett szerves karboxilát adalék is található, elegendő 4-5 évente, vagy 150-250 ezer kilométerenként cserélni.
Érdemes tudni, hogy ha koncentrátumot veszel, akkor 50%-os higítási arány az ideális - tehát fele desztillált víz-fele hűtőfolyadék.
#3 Nézd meg az akkumulátort
Egy akkumulátort addig kell bent hagyni a kocsiban, amíg működik. Igen ám, de mi van akkor, ha a legrosszabbkor hagy ott: télen, a semmi közepén? Épp ezért érdemes ellenőrizni az autó akksiját.
Ezt házilag egy úgynevezett izzóhuzalos hőtesztes mérővel tudod megtenni, ami kvázi indítózást szimulál. A sarukat rá kell tenni a pluszos, illetve mínuszos pólusokra, majd a kapcsolót kb 10-15 másodpercig lenyomva kell tartani. A kiértékelést pedig elvégzi a műszer.
Alapjában véve, ha 10 V alatti az érték, akkor az akksi cserére szorul, ha 12 V körüli, akkor hamarosan érzékeny búcsút kell vennetek, de még fel lehet tölteni egy autós akkumulátor töltővel. Az e fölötti érték pedig még viszonylag jónak számít.
Egyébként egy középkategóriás akkumulátor élettartama nagyjából 4-5 év, így 4 év után már érdemes méregetni, hogy mikor érik meg a csere, nehogy rossz pillanatban hagyjon ott téged.
#4 Csekkold az ablaktörlő lapátokat és az ablakmosó folyadékot
Üdv azoknak, akik rendszeresen összekeverik az ablakmosó folyadékot és a hűtőfolyadékot (nem vagytok egyedül).
Az ablaktörlő lapátokat szintén érdemes még tél előtt ellenőrizni, mert nincs annál rosszabb, mint amikor zuhog a hó és a törlő csíkoz, te pedig alig látsz valamit. Csinálj néhány próba törlést a folyadékkal és ha csíkosan töröl, ellenőrizd a gumi állapotát és azt, hogy a helyén van-e a lapát.
Ha semmilyen zavart nem találsz az erőben, valószínűleg akkor is cserés lesz - de mielőtt még vásárolnál, mindenképp olvasd el a vonatkozó cikkünket.
Egy tipp: a benzinkutak és hiperek helyett inkább autósboltban vásárold meg őket, ahol az eladók készségesen segítenek, milyen típusra lesz szükséged.
A nyári szélvédőmosó úgy ráfagy az üvegre, mint egyszeri gyerek arcára a mosoly, ha kihívják felelni. Sajnos nagyon sok a visszajelzés, hogy a -20 fokig hitelesített folyadékok is megadják magukat már -5 fokban is. Ha ilyet tapasztalsz, két dolgot tehetsz:
- vegyél koncentrátumot, ami akár -40 fokig is hatásos,
- vagy fűtsd fel a szélvédőt, és csak aztán spricceld rá a folyadékot.
Szóval ezt a témát sem érdemes félvállról venni, sőt: a szélvédőre fagyott, kásás cucc súlyos balesetet is okozhat.
Ha ezekkel megvagy, akkor már majdnem teljesen mértékben felkészültél a télre. Ugyanis, amire még feltétlenül szükséged van, azokat bizony a csomagtartóban kell tárolni.
Hogy miről is van szó? Nézzük meg.
Ami télen feltétlenül szükséges az autóba
Végezetül nézzük meg, mi az, ami egyik csomagtartóból sem hiányozhat a téli időszakban.
#1 Hólánc
A legtöbb ember, egyébként teljesen jogosan, gyűlöli a hóláncot. Viszont tény és való, hogy ki tudja az embert húzni a pácból, így jó, ha van a csomagtartóban. Nyári gumik esetén pedig, habár nem kötelező, erősen ajánlott, a havas területeken. ( Ausztriában a hólánc például kötelező a nyári gumihoz, a téli (november 1-től április 15-ig) tartó időszakban.
Ha hólánccal közlekedsz, fontos tudni, hogy maximum 50 km/órával haladhatsz.
#2 Jégoldó spray
Hiába a távirányítós központi zár, ha lemerülnek az elemek, akkor bizony elő kell venni a jó öreg kulcsot. Amit viszont nem tudsz használni, ha befagyott a zár. Ilyenkor jön jól egy zárolajozó-jégoldó spray, aminek a fejét a zárhoz illesztve pillanatok alatt kifagyaszthatod.
Szóval ez is egy "must have" téli autóskellék, ami ráadásul relatíve olcsó, és nem is foglal sok helyet, így könnyen elfér akár a kabátod zsebében is.
#3 Jégkaparó és kefe
Minden autós jó barátja télen a jégkaparó, aminek segítségével a szélvédőről és az ablakokról lekaparhatod az odatapadt jeget és havat. Ha nincs kéznél kesztyű, akkor létezik kesztyűs jégkaparó is, amit lehet használni.
A kefe szintén hasznos célszerszám, amivel a kocsi szélvédőjéről, és karosszériájáról is el tudod távolítani a felesleges havat.