Hogyan készítsd fel a kerted az őszi hónapokra?
Ilyenkor, nyár derekán, még senki sem gondol szívesen az őszi időszakra, pedig néhány szempillantás múlva itt kopogtat majd az ablakon...
Ilyenkor, nyár derekán, még senki sem gondol szívesen az őszi időszakra, pedig néhány szempillantás múlva itt kopogtat majd az ablakon. A kert őszre való felkészítését már nyáron érdemes elkezdeni, a cikkben pedig meg is mutatjuk, hogyan.
#1 Még ne tedd el a fűnyírót
Az ősszel beköszönt ugyan az esősebb időszak, de a vénasszonyok nyarával visszatér a napsütés és a meleg is. A fű ilyenkor úgy nő, hogy szinte hallani lehet, szóval még nem érdemes eltenni a fűnyírót.
Nincs ökölszabály erre az esetre, hogy meddig kell pontosan nyírni: egész egyszerűen addig, ameddig nő. Ha nagyon enyhe a tél eleje, még az is előfordulhat, hogy akár decemberben is elő kell kapni a készüléket.
A fű magasságának tekintetében már pontosabb tanácsokkal tudunk szolgálni. A szakemberek szerint érdemes maximum 4 cm-es magasságig vágni őket, mert a nagyobb szálakat a hó visszahajlítja és így elgyengül. Nem is beszélve arról, hogy ilyenkor sokkal inkább hajlamosabbak a gombás fertőzésekre.
Fűnyírás után érdemes meglocsolni a füvet, hiszen így regenerálódik a növény. Ez alól természetesen kivétel, ha a következő napokra esőt jósolnak.
Szükséges eszköz:
Fűnyíró
#2 Használj gyepszellőztetőt
Amit sokan szkippelnek, az az őszi gyepszellőztetés. Pedig ilyenkor eltávolíthatod az elszáradt, elhalt, levágott, visszahullott füvet (filcréteget), így a téli csapadék akadálytalanul bele tud jutni a talajba. Ha viszont kihagyod a gyepszellőztetést, akkor a víz nem tud a földbe hatolni, pangani kezd, végül pedig gombásodás alakul ki a talajon, ami megfertőzi az ép pázsitot is.
És még egy ok arra, hogy el kell távolítanod a nyáron felgyűlt filcréteget: ha ott marad, a tápanyagok nem tudnak felszívódni és szabadon áramlani. Így egész egyszerűen megfojtod a pázsitot és olyan élettelen, száraz lesz, mint a nyári kiégések idején.
A gyepszellőztetést egyébként elég egy évben kétszer érdemes elvégezned: egyszer tavasszal, egyszer pedig ősszel.
Szükséges eszköz:
- Gyeplazító, szellőztető
#3 Metszés, nyírás
A legtöbb hobbi kertészben (egyébként szerencsére) az rögzült, hogy metszeni tavasszal kell. Ez alól egyedül az örökzöldek képeznek kivételt, amik ősszel is metszhetőek.
A bukszust először június elején, majd utána október végén, vagy november elején kell másodszor megnyírni. A babérmeggyet júniusban, és szeptember végén, a leander pedig nyírható szeptemberben is, virágzás után.
A levendulát szintén lehet kora ősszel, lehetőleg még október közepe előtt metszeni.
Gyümölcsfák közül a diót érdemes ősszel metszeni, illetve a cseresznyefa ágait is, amelyek már túl magasra nőttek. A gyümölcs bokrok közül málnát és a szedret pedig szeptember végén érdemes levágni.
Szükséges eszközök:
- Metszőolló
- Kesztyű
- Kézi fűrész
#4 Gyűjtsd össze a magokat és a leveleket
A tipikus őszi munkák közé tartozik a levelek összegereblyézése, ezzel azonban lehet még várni addig, amíg összegyűlik az a mennyiség, ami miatt már érdemes kerti szerszámot ragadni.
Viszont a száraz magokat a virágokból és a zöldségekből érdemes összegyűjteni egy kisebb műanyag, tejfölös dobozba, ezeket ugyanis jövőre el tudod majd vetni, vagy oda tudod ajándékozni.
Szükséges eszközök:
- Gereblye
- Kesztyű
#5 Mérd fel a károkat
A rendkívül száraz nyár következtében számos növény károsodhatott vagy elpusztulhatott. Ősz elején érdemes körbemenni a kertben, és felmérni, hogy mi száradt el, mi az, ami még megmenthető. Ezeket őszi tápozással lehet újraéleszteni.
Érdemes szárazságtűrő növényekkel helyettesíteni az aszály következtében kipusztult kedvenceinket. A gyakorlat ugyanis azt mutatja, hogy a klímaváltozás következtében egyre inkább át kell alakítani a kertünket, és olyan növényeket kell ültetni, amik jól tűrik a hosszabb, aszályosabb, szárazabb időszakokat.
Ilyen szárazságtűrő növények például:
- a levendula,
- az orvosi zsálya,
- a sudárzsálya,
- a cserjés pimpó,
- a kékszakáll,
- a varjúháj,
- a kövirózsa,
- a napvirág,
- a molyhos madárhúr,
- vagy akár a búzavirág is.
#6 Ezeket a növényeket ültetheted ősszel
Ha szeretnél ősszel is ültetni, akkor konténeres növényt érdemes vásárolni, hiszen ezek már gyökeret eresztettek és nem károsítja meg őket a téli fagy. A szabadgyökerű gyümölcsfákat még az őszi fagyok beállta előtt, lehetőleg kora ősszel, de legkésőbb október közepéig érdemes elültetni.
Természetesen nem csak gyümölcsfát lehet ültetni ilyenkor hanem sövényt is, például téli fagyalt.
Ősszel szabadgyökerű és konténeres rózsát is lehet ültetni, sőt akár leandert is. Ha ez utóbbi mellett döntenél, akkor a biztonság kedvéért válassz rózsaszín télálló leandert, ami mínusz 16 Celsius fokig is tűri a fagyot.
Kerti munkák tehát a nyár végével sem érnek véget, el kell kezdeni felkészülni a késő őszi, majd szép lassan a téli hónapokra.
Szükséges eszközök:
- Ültetőlapát