
Fejsze, balta, szekerce
Érdemes az alapján választani, hogy milyen, mekkora faanyaggal dolgozunk, mennyire speciálisak az igények. Gyújtóst kell aprítani...
Sokszor találkozunk azzal, hogy van egy kis fogalomzavar a fenti esetekben, vajon melyik szerszámhoz melyik név tartozik. Mindegyik egy nyélből és egy hasító fejből áll az igaz, ám funkcióik, felépítésük, használatuk különbözik.
Lássuk akkor melyik mire jó és a különböző munkákhoz melyik szerszámra van szükség. Érdemes az alapján választani, hogy milyen, mekkora faanyaggal dolgozunk, mennyire speciálisak az igények. Gyújtóst kell aprítani, rönköt hasogatni, vagy a gyereknek faragunk hintát hobbi projektként a hátsó kertben: mindegyik munkához más szerszám illik.
Fejsze
A legnagyobb méretű szerszám a felsoroltak közül. Arra való, hogy álló fát döntsünk ki vele, nagyobb rönköket hasítsunk ketté. Két kézzel fogható, nehéz, masszív szerszám. A nyél készülhet fából, műanyagból, a fej jellemzően edzett acél. Mivel nagy erőkifejtést igényel a használata, érdemes odafigyelni, hogy a nyele megfelelően kialakított, kényelmes, ergonomikus legyen, ne okozzon a használata extra fáradságot, a vele való munka éppen eléggé kimerítő.
Két változata létezik, attól függően, hogy a vágás a fa növekedésének irányába, vagy arra merőlegesen történik. Vagyis ha álló fát szeretnénk kivágni, akkor - jó esetben - a növekedési irányra merőlegesen, oldalról indítjuk a mozdulatot. Az ehhez kellő szerszám a döntő fejsze.
A száliránnyal párhuzamos vágás azt jelenti, hogy a talpára rakott rönköt hasítjuk félbe vagy több kisebb darabba. Ekkor a növekedési iránnyal egyezően, a szálirányba történik a vágás. Ennek a folyamatnak a célszerszáma a hasító fejsze. Jellemzően ez egy nagyon masszív, ék alakú fejjel ellátott szerszám, ami lehetővé teszi azt is, hogy akár hasító ékként dolgozzunk vele. Ez azt jelenti, hogy az első csapás után akár egy kalapácsot használva, vagy a fejszét a rönkkel együtt felemelve lehet mélyebbre ütni a fejet, hogy elrepessze a rönköt.
Balta
A fejszével ellentétben ez egykezes szerszám, nyele rövidebb, közepes vagy akár egészen rövid. Szintén lehet fa, műanyag vagy üvegszálas nyéllel vásárolni. Kisebb rönkökhöz alkalmas, gyújtóst hasogatni vagy legallyazni nagyobb ágakat, oszlopnak való anyagot.
A “kisbalta”-ként emlegetett szerszám pedig ténylegesen egy kisebb méretű balta, amit könnyen tudunk magunkkal vinni akár túrára, akár terepre, erdőre vagy kempingezéshez.
Szekerce
A szekerce már egy speciális szerszám, az ácsok, asztalosok, fafaragók számára készül. A nyele szintén rövid, azonban a penge kialakítása lehetővé teszi a fával való aprólékosabb, finomabb, pontosabb munkát. A penge széles, a nyél is úgy van kialakítva, hogy a szerszámot közvetlenül a fej alatt is meg lehessen fogni. A szekerce fején gyakran van egy bevágás, horony, ami arra szolgál, hogy szöget lehessen kihúzni a fából.
A szekerce feje úgy van kialakítva, hogy - ellentétben a fejszével és a baltával - a tompa véget akár kalapácsként is használhatjuk. Mivel speciális, finomabb munkákra való szerszám, amit inkább technikából, mint erőből használnak a mesteremberek, így jobb- és balkezes változata is van.
Egyéb praktikus tudnivalók a hasító szerszámokhoz
Mindegyik hasító szerszám lelke az éle. Érdemes egy jó fejsze- és késélezőt is vásárolni és rendszeresen használni, hogy a szerszám jó állapotban, sok éven keresztül tehessen szolgálatot. A másik lényeges dolog a biztonsági tok, ami gyakran egy biztonsági zárat is jelent. Így az éles eszközök tárolása, szállítása során nem következik be baleset. És ha már baleset: a lelazult, mozgó fejet minden esetben rögzíteni kell, erre megfelelő ékeket kell használni. Ha a nyél vége már nem alkalmas a fej rögzítésére, mindenképpen cserélni kell, mert a lerepülő fej baleset- és életveszélyes.