Fúrószár kisokos
Ha lyukat akarunk fúrni, a jó fúrógép egyedül bizony nem lesz elég. Hiába erős, jó minőségű a gép, mégis nehezen viszi az anyagot. Ilyen...
Ha lyukat akarunk fúrni bármibe is, a jó fúrógép egyedül bizony nem lesz elég. Hányszor van, hogy hiába erős, jó minőségű a gép, mégis nehezen vagy alig viszi az anyagot. Ilyenkor a hiba valószínűleg a választott fúrószárban keresendő.
Hogy milyen és melyik fúrószár lesz a legjobb választás, azt a legegyszerűbben úgy tudjuk eldönteni, hogy megnézzük, milyen anyagot akarunk kifúrni. Nem hiszem, hogy meglepetést okozok azzal, hogy a különböző anyagokhoz, fához, fémhez, betonhoz más-más fúrószár fog kelleni.
Fúrószár fémhez
Ezek a fúrószárak részlegesen csiszolt heggyel rendelkeznek és jellemzően színesfémek fúrásához használjuk őket, mint az alumínium, réz cink vagy vas.
Ha rozsdamentes acélt szeretnénk kifúrni, ahhoz már speciálisabb, kobalt ötvözet vagy titánium bevonatú fúrószár kell, amik drágábbak ugyan, de megbirkóznak ezekkel az anyagokkal is.
Fúrószár fához
Ez úgy van kialakítva, hogy egy hosszú központi csúcsa van és két elővágó éle. Ezekkel könnyen és pontosan fúrhatunk fába.
Puha- és keményfa is munkálható vele, sőt, ha gerendába kell lyukat fúrni, egy speciális változat is létezik, az úgynevezett gerendafúró. Ezzel hosszú furat készíthető, a központi csúcs mintegy behúzza a fába a fúrót, pontosan és szépen lehet vele dolgozni.
Műanyagok fúrása
A műanyagokhoz fém fúrót érdemes használni, és figyeljünk arra, hogy ha rideg, könnyen repedő műanyagot kell fúrni mint pl. a plexi, akkor szorosan rögzítsük a munkadarabot, nehogy elrepedjen. Fa fúrót ne használjunk műanyag fúrására,
Falazat fúrása: tégla, ytong falak
Létezik az úgynevezett keményfémlapkás fúró, ami ahogy a neve is mutatja, egy kemény, vídia vagy hasonló anyagból készült lapkát jelent a fúrószár hegyén. Ezzel porózus falazat, ytong, tégla, mészkő, vakolat fúrható.
Beton fúrása
A fúrószár itt is keménylapkás, de SDS befogással rendelkezik. Csak pneumatikus (légdugattyús) ütve fúróval fúrhatunk betont. Ezzel fúrható még egyéb falazat, tégla, ytong, terméskő, vakolat, csempe is munkálható. Ha egy csempézett falat kell fúrnunk, a csempe vastagságában érdemes az ütvefúró funkciót kikapcsolni, nehogy berepessze a mázat.
Speciális fúrók
Léteznek különleges feladatokra tervezett fúrószárak, mint a kúpos fúró, lépcsős fúró: ezek kimondottan vékony lemezek fúrására jók. Amiben speciálisak, hogy kúp alakú fejük többféle átmérőjű lyukak készítését is lehetővé teszi anélkül, hogy a fejet cserélni kéne.
Létezik körkivágó is, amivel nagyobb átmérőjű, kör alakú lyukak készíthetők. Ezek is léteznek fához, fémhez vagy betonhoz való kivitelben. Használatuknál figyelni kell arra, hogy lassú fordulatszámot alkalmazzunk, illetve - különösen a fémeknél - érdemes hűtésről gondoskodni, spray vagy olaj formájában.
Az üveg fúrásához is speciális fej kell, ennek jellegzetes szív alakja van. Üveget csak folyamatos folyadék hűtéssel lehet fúrni!
Befogások
Az, hogy megtaláltuk a kellő fúrószárat, nem elég. Azt is tudni kell, hogy a gépünk milyen tokmánnyal rendelkezik.
Tokmány
Lehet kulcsos, egy- vagy dupla hüvelyű. A legtöbb kézi, házi fúrógép ezek valamelyikével rendelkezik. A kulcsos tokmányhoz kell a kulcs, ami hajlamos elveszni, így ez a megoldás nem a legjobb. A gyorstokmányok egy- vagy két kézzel könnyen nyithatók.
SDS tokmány
Ez a rendszer csak a fúrókalapácsokon található, és speciális SDS szár kell hozzá.
Hatlap befogás
Leginkább az akkus gépeken találkozunk vele, hatszögű mágneses befogás. Egy tartozék rögzíthető a tokmányba, amibe könnyen cserélhetők a különböző fejek.
Összességében elmondható, hogy igaz, hogy a fúrószárak változatos méretekben, formákban, minőségekben készülnek, mégsem olyan nehéz a választás közülük. Két dolgot kell szem előtt tartanunk: milyen a gépünk, amivel használni akarjuk, illetve mit szeretnék kifúrni. Igazából ennek a két dolognak a tudatában nagyon már nem foghatunk mellé.