Házi vízművek és szivattyúk
A házi vízművek legtöbbször olyan helyeken jelentenek nagy segítséget, sőt, sokszor egyetlen megoldást, ahol nem lehet rákötni az ingatlant...
A házi vízművek legtöbbször olyan helyeken jelentenek nagy segítséget, sőt, sokszor egyetlen megoldást, ahol nem lehet rákötni az ingatlant a lakossági vízhálózatra. Előfordulhat olyan terepadottság, hogy nincs a közelben hálózat, de az is, hogy túl magas költséget jelentene a csatlakozás.
Olyankor is érdemes lehet egy házi vízműben gondolkodni, ha sok vizet használunk kertben, udvaron: pl egy üvegház, nagyobb gyümölcsös, zöldséges kert öntözéséhez, ha van egy jó hozamú kerti kút, akkor ki lehet egy kis állomást építeni hozzá. Esetleg kombinálni is lehet a hálózati és a házi rendszert: Például főzéshez, fürdéshez hálózati vizet használni, de a WC öblítése vagy az öntözés mehet a kútról is.
A legújabb trend pedig az önellátás, vagy legalábbis az alternatív megoldásokra való törekvés. Egy ilyen rendszer védelmet nyújt a hálózati ingadozásoktól, talán zombi támadásoktól nem kell tartanunk, de egy csőtörés vagy felújítás miatt sokszor fél napra vagy akár napokra víz nélkül maradhat az ingatlan. Ha van egy házi rendszer, az ideális helyettesítő megoldás lehet.
A házi vízmű felépítése
Alapvetően 3 dolog kell hozzá, hogy működjön: Kell egy szivattyú, ami kiemeli a vizet, egy hidrofor tartály, ami tárolja, és a nyomást biztosítja. A nyomáskapcsoló pedig a szivattyú munkáját irányítja: Akkor kapcsolja be a szivattyút, ha nyomás csökkenést észlel.
Szivattyú
A szivattyú teljesítménye határozza meg, hogy mennyi idő alatt mennyi vizet tud megmozdítani, szállítani. Ahhoz, hogy ezt optimálisan lehessen méretezni, tudni kell a vízigényt és a kút, víznyerő hely vízhozamát is. Ennek a kettőnek az ismeretében lehet kiválasztani a megfelelő műszaki paraméterekkel rendelkező szivattyút.
Maga a szivattyú jó, ha minél jobb minőségből, korrózióálló anyagokból készül. A mai modern gépeket előszűrővel is felszerelik: Ez biztosítja, hogy véletlen se kerüljön szennyeződés a szivattyú belsejébe vagy a vízhálózatba. Sajnos sok kútba kerül nem odavaló anyag, főleg, ha nincs, vagy nem jól van lefedve. Az is előfordulhat, hogy maga a vízadó réteg szennyeződik el, esetleg nem is nálunk, hanem valaki más kútján keresztül. Érdemes figyelni, hogy meglegyen ez az elsődleges védelmi vonal, hogy minél kevesebb kár érje a szivattyút.
Nyomáskapcsoló
Ez az alkatrész egy kicsit a rendszer szíveként üzemel. A tartállyal együtt a rendszer egy állandó víznyomást tart fent. Ha a nyomás egy bizonyos szint alá esik, mert használjuk a vizet, akkor a berendezés érzékeli a nyomáscsökkenést és bekapcsolja a szivattyút. Ez biztosítja, hogy a szivattyú csak akkor kapcsol be és dolgozik, amikor okvetlenül szükséges. Egészen addig megy, amíg a megfelelő víznyomást elő nem állítja, és akkor lekapcsol. Ez egyrészt az automata működés miatt kényelmessé teszi a használatát. A másik jó dolog, hogy energiát takarít meg, és az okszerű használattal a szivattyú élettartamát is növeli.
Általában a gyári beállítások megfelelőek, de lehetőség van a háztartás igényeihez is igazítani a házi vízmű működését.
Egyéb szempontok
Érdemes azt is végig gondolni, hogy állandó, vagy időszakos üzemeltetést szeretnénk-e. Ha csak tavasztól őszig kell egy kiegészítő rendszer, akkor érdemes kis tömegű, kompakt gépet választani, amely könnyen mozgatható, karbantartható. Jó, ha stabil lábak tartják, és elérhető, könnyen kezelhető a leeresztő csap, hogy a karbantartás, beüzemelés vagy a rendszerről való leválasztás ne legyen problémás.