Hosszabbítók
Aligha létezik háztartás hosszabbító nélkül. Nincs az a jövőbelátó tervező, aki egy házban úgy tudná az elektromos hálózatot megtervezni...
Aligha létezik háztartás hosszabbító nélkül. Nincs az a jövőbelátó tervező, aki egy házban úgy tudná az elektromos hálózatot megtervezni, hogy az 20-30 éven keresztül tökéletesen kiszolgálja az ott élőket. Előbb-utóbb bekerül egy sarokba egy plusz TV, vagy ki a kamrába egy mélyhűtő, és ezekhez is áram kell. Ilyenkor megtehetjük, hogy hívunk villanyszerelőt és szétvésetjük a lakást egy nyomi konnektorért. Vagy simán fogunk egy hosszabbítót, a zsinórját szőnyeg alatt, szekrény mögött suttyomban elvezetve életre keltjük az újdonsült masinát.
A kert még inkább hosszabbító igényes műfaj, bármilyen szerelés, vagy a fűnyírás is elektromos áramot igényel. Hacsak nem a modern akkus gépekkel dolgozunk, bizony kelleni fog a delej, még a legtávolabbi pontokon is. Itt pedig nincs más megoldás: elő a hosszabbítóval!
A hosszabbítók fajtái
Kialakítás
Alapvetően két típusba sorolhatóak: lengő vagy dobos hosszabbító. A lengő attól az, hogy a dugalj egyszerűen a kábel végén lóg. A dobos hosszabbító esetén nem csak arról van szó, hogy a kábel egy dobra van felcsévélve, hanem a csatlakozó maga is a dobba van építve. A dobos lehet automata vagy kézi is: azaz feltekerheti a kábelt egy rugó, vagy a felhasználó maga, sóhajok közepette.
Hol használjuk?
Aszerint, hogy kültéren vagy beltérben szeretnénk használni, értelemszerűen kültéri vagy beltéri hosszabbító kell. A kültéren használatosak robosztusabb szigeteléssel vannak ellátva, ami jobban védi őket a naptól vagy a hőmérsékleti hatásoktól. Azonban hiába kültéri hosszabbító, tartsuk észben az aranyszabályt, hogy a víz és az elektromosság nem barátok. Ezek a kábelek nem vízzáróak, ne hagyjuk kint és főleg ne használjuk esőben, tócsák között.
Hosszúság
Itt pedig már a végtelenhez közelít a variációk száma a 0,5 métertől a 40 méterig szinte bármilyen hosszban kaphatók hosszabbítók. És itt már befigyel egy érdekes dolog, mégpedig a feszültség esés, ami egész egyszerűen a kábel anyagának ellenállásából adódik.
Itt egy fontos biztonsági előírásra kell felhívni a figyelmet: a hosszú, feltekert hosszabbítót ne üzemeltessük felcsévélve! Ilyenkor az ellenállás miatt induktív tekercsként működik, a kábelhurkok egymást is melegíteni kezdik - annyira, hogy könnyen elolvad a borítás vagy kigyullad az egész cucc. Nem egy lakástűz oka volt ez, figyeljünk oda!
Hosszabbító méretezés, terhelhetőség
Figyelni kell arra, hogy minél hosszabb a vezetékünk, annál nagyobb keresztmetszetűnek kell lennie, ha normálisan használni szeretnénk. A feszültség esés átlagosan 2-3%, egy minta számítás szerint ha 16A a gépem igénye, akkor 2m-es hosszabbító esetén az 1mm2 keresztmetszetű is elég lesz, de 100 méter hosszon már 6 vagy inkább 10 mm2-es keresztmetszetű vezetékre lesz szükségem.
Ez inkább elméleti levezetés, hisz befolyásolja az anyag minőség, a terhelés hossza; de azt tartsuk észben, hogy a hosszú kábel sok áramot el fog melegíteni, erre figyeljünk, hogy ne csak bágyadtan döngicséljen a kert végében majd a bedugott fúrógép.
Sérült hosszabbítók
Nagyon könnyen éri mechanikus sérülés ezeket a kábeleket, egyszerűen a használat módja miatt. Gyakran tolunk át a kifektetett vezetéken különböző tárgyakat, rosszabb esetben akár egy fűnyírót, vagy tárolás közben is érheti baj.
Az is előfordul, hogy a burkolat sértetlennek tűnik, de mégsem jó a hosszabbító, nem vezeti az áramot. Ilyenkor lehet, hogy egy kábelér van elszakadva belül.
Nagyon fontos, hogy sérült hosszabbítót ne használjunk! A vezetékben nyilvánvalóan áram folyik, ha a szigetelés sérült, az komoly balesetet, sérülést okozhat. Az nem megoldás, ha “szigszalaggal” körbe tekergetjük, ennyit az egész nem ér, hogy rálépve esetleg áramütés érjen bárkit, vagy felgyújtsa a szőnyeget.
Ha az érintkezés nem jó, ugyanott vagyunk: van egy potenciális időzített bombánk.
Ha nagyon a szívünkhöz nőtt, mert annyira narancssárga vagy kellemes emlékek kötődnek hozzá, esetleg bevihetjük egy szakszervízbe. Itt meg tudják mondani, javítható-e, és ha igen, megcsinálják, valószínűleg egy új hosszabbító árának többszöröséért.
Ma már ezek az eszközök tényleg nem annyira drágák, hogy megérje kockáztatnunk. Ha a hosszabbító sérült, szakadt, nem működik megfelelően, cseréljük ki.