Ipari porszívók
A porszívó nagyon hasznos találmány, nem véletlenül próbálták meg nagyon hamar, hogyan lehetne a műhelyeket, gépeket mentesíteni vele...
Az ipari porszívók alapvetően a háztartási, mindenki számára ismerős porszívók nagy testvérei, de nem csak a teljesítmény az, amiben többet várhatunk ezektől a gépektől.
Általában minden gép, ami “ipari” jelzőt hord, összehasonlítva a háztartásbeli rokonával borítékolhatóan nagyobb teljesítményre képes. Ez azonban még nem minden, sőt, a magasabb minőségű anyagok, hosszabb garancia, plusz funkciók mellett is van egyéb plusz tulajdonságuk
Egy kis történelem
A porszívó nagyon hasznos találmány, nem véletlenül próbálták meg nagyon hamar, hogyan lehetne a műhelyeket, gépeket mentesíteni vele a kosztól, törmeléktől. Az első ipari porszívó az 1900-as évek elején készült, és igen masszív darabra sikeredett. A súlya 13,5 tonna volt, és a bányászatban használták.
Persze azóta sok idő eltelt, a gépek mérete csökkent, a feladatok is átalakultak. Már nem ugyanazt a munkát várjuk el egy ipari porszívótól sem, de azt mindenképp, hogy elbírjuk. A most kapható gépek nagyjából 50-80 cm magasak, 10-30 kg súlyúak.
Ez már egy jellemző különbség összehasonlítva a normál porszívóval. Ez a megnövelt tartály, a strapabíró burkolat és anyaghasználat eredménye, hisz ezek a gépek sokkal mostohább körülmények között szolgálnak. Egy építkezés, felújítás során nem árt, ha a gép masszív, a kerekei nagyobbak, a burkolata keményebb.
Mitől ipari egy porszívó?
Azt már láttuk, hogy erősebb, masszívabb felépítésű, nehezebb, robusztusabb gépről van szó. A cső, a szívófej is nagyobb, erősebb anyagból készül, sőt a hordozó fülek, fogantyúk se törhetnek le.
De még ez is kevés az ipari porszívó léthez. Az első igazi szuperhős tulajdonsága, hogy nem csak port, hajszálat és kutyaszőrt képes felszívni, hanem veszélyes anyagokat, vegyszereket, allergéneket.
Emiatt képesnek kell lennie arra, hogy ne csak porzsákba, hanem anélkül is képes legyen működni, a szennyeződést akár csak a tartályba szívja, ahonnan kiönthetjük.
Sok modell tud nem csak szívni, de fújni is: ezzel gyorsítható a festék- vagy lakkrétegek száradása. Persze nem a tartályban lévő koszt szórja vissza a felületre :)
Mivel folyamatos használatra tervezték őket, a legtöbb tudja az automata filter tisztítást is, hogy ne kelljen leállni, filterekkel szöszölni az építkezés közepén. Sőt, van olyan gép is, amelyik ezt munka közben tudja. Egészen extra funkció az elszívó rendszer: ez egy speciális fej, amelyet a cső végéhez csatlakoztatunk, és úgy használhatjuk pl. fúrás közben. Így a por egyből a tartályba kerül, nem a levegőbe.
Bónusz funkció, amikor a gép egy beépített konnektorral rendelkezik, és egy másik szerszámot csatlakoztathatunk rá. Ilyenkor ennek bekapcsolásával a porszívó is elindul.
Száraz-nedves ipari porszívó
Porzsákkal vagy anélkül is képesek működni, porszívózhatunk velük száraz anyagot, de folyékonyat is. Ebben az esetben a zsákot ki kell venni, és a tartályból lehet a folyadékot kiönteni vagy egy leeresztő csappal eltávolítani. Ilyenkor más szűrőt is kell használnunk (vagy egyes típusoknál csak simán eltávolítani), illetve figyelni, hogy a folyadék ne érje el a maximumot a tartályban. Sok modell ezt érzékeli, és ilyenkor magától leáll.
Nedves üzemmódban leginkább akkor kell használnunk, amikor téglát vagy betont vágunk, és vízzel hűtjük a vágó tárcsákat. Emellett hasznos funkció, ha mosószeres vízzel vagy adalékkal tisztítunk szőnyeget, kárpitot. A kipermetezett vegyszert a gép képes azonnal visszaszívni, nem áztatja át a textilt, csak a koszt oldja fel.
Az ipari porszívó karrierje természetesen az építő iparhoz kötődik. Azonban kisebb változatai nagyon hasznosak tudnak lenni kerttel, garázzsal, műhellyel rendelkező házakban, lakásokban is. Erős, strapabíró, sokoldalúan használható készülék.