
Penosil termékcsalád
Ha szigetelés, tömítés a téma, előbb-utóbb előkerül a Jolly Joker: purhab. Ez a két anyag a kinyomást követően nedvesség hatására duzzadni...
Ha szigetelés, tömítés a téma, előbb-utóbb előkerül a Jolly Joker: purhab. Teljes nevén poliuretán hab, amely két alkotóelemből áll: poliol és izocianát. Ez a két anyag a kinyomást követően nedvesség hatására duzzadni kezd, majd kemény, de vágható habbá szilárdul. A szilárdulás elengedhetetlen feltétele a levegő nedvesség, de ez gyakran nem elég. Ezért érdemes gondoskodni a felületek elő-nedvesítéséről, és ezzel máris elérkeztünk a használat közben elkövetett hibák egyikéhez.
Még egyszer: a kötéshez nedvesség kell, a felületet érdemes picit elő nedvesíteni!
Maga a purhab megszáradva kiváló szigetelő tulajdonsággal bír, hideg-meleg ellen jól véd. Emellett magas hangszigetelő hatása is van, így ideális pl.: ablakok szigetelésére, az illesztések kitöltésére. Nem csak jól szigetel, de jól ellenáll a hőmérséklet változásoknak is, nem deformálódik nedvesség hatására sem. Annyira erős, hogy akár egy ablakot is képes a helyén tartani.
Megszáradva vágható, festhető, vakolható. A legtöbb vegyi anyagnak, néhány maró hatású vegyszernek is ellenáll, például a benzin vagy az olaj se tesz benne különösebb kárt. Azonban nap sugárzása hosszú távon képes roncsolni.
Purhab használata
Ahogy az elején szó volt róla, fontos a szilárduláshoz kellő nedvesség biztosítása. Ez a levegő nedvesség tartalma mellett a felületek elő nedvesítésével tudjuk elérni. Ez nem jelent eláztatást, a felületnek tisztának, por- és szennyeződésmentesnek kell lennie. Az is fontos, hogy ne legyen málló, lazán tapadó részekkel borított, mert ezeken nem tapad meg rendesen a hab.
A nedvesség annyira befolyásolja az anyag tulajdonságait, hogy párás időben sokkal hamarabb megköt a hab, így kalkuláljuk a munkát.
Tipikus hiba a használatnál, hogy - főleg aki először dolgozik vele - nem veszik figyelembe, hogy az anyag képes jelentősen megdagadni. Nem érdemes a rést teljesen kitölteni egyszerre, inkább 2-3 lépésben. Először csak egy csíkot húzzunk beléjük, majd a száradás után mehet a következő réteg. Így nem dagad ki a hab nagyja a résből. Ez nem a világ vége, a megszáradt purhab szikével könnyen vágható, így a felesleget könnyű lekaparni. Azonban ha festett ablakkeretre köt rá például, akkor nehéz lesz úgy eltávolítani, hogy ne látszódjon meg a helye.
Purhab kiszerelése
A kereskedelmi forgalomban kétféle adagolási móddal találkozhatunk: aeroszolos pisztoly (kézi) vagy adapteres. Az adapterrel a dobozból egy csövön keresztül tudjuk az anyagot kipréselni, a pisztolyos kiszereléshez egy speciális adagoló pisztolyra lesz szükségünk. Mindkettővel lehet jól és takarékosan dolgozni.
Kinyomó tisztítása
Ahogy szó volt róla a hab a nedvesség hatására gyorsan megköt. Ez sajnos előfordulhat a kinyomó adapterben is vagy a pisztoly belsejében.
A pisztolyban nyomás alatt nem köt meg a hab, ha nem ürült ki a flakon, akkor nem kell pánikba esni, ha nincs kéznél tisztító. De ha már nagyon kevés anyag van a flakonba vagy üres, akkor a kevés nyomás már nem elég, hogy kétkomponensű állapotba tartsa a habot.
Ilyenkor a pisztolytisztító a megoldás, ez olyan anyagot tartalmaz, ami feloldja a pisztoly belsejében a lerakódásokat.
Törlőkendő
Ha purhabbal dolgozunk, érdemes egy doboz speciális törlőkendőt is beszerezni, ez nem csak a felesleges odaszáradt habot képes eltávolítani, de általában a különféle szennyeződésekkel is megbirkózik. A Penosil törlőkendők oldják és eltávolítják a vegyi anyagok maradványait, kéztisztításra és a szerszámok megtisztítására is kiválóak. Mert ha már a kezünk purhabos lesz (mert nem vettünk fel kesztyűt), akkor napokig dörzsölhetjük a megszáradt-megkötött purhabot.