
Satuk
Két egymással szemben lévő szorító pofából áll, melyeket egy menetes szár segítségével lehet egymás felé közelíteni és összecsukni. Egy álló...
Újra egy olyan darabhoz érkeztünk, amit előszeretettel, majdnem perverz örömmel használnak még a filmesek is, nem csak a hivatásos fémipari szakemberek.
A satu a lakatosok alapeszköze. Arra való, hogy munkadarabokat rögzítsünk vele. Két egymással szemben lévő szorító pofából áll, melyeket egy menetes szár segítségével lehet egymás felé közelíteni és összecsukni. Egy álló és egy mozgó pofa alkotja a satu lényegét. Inkább a vasiparban használatos, de nem kell lemondani róla még otthon sem, mert szinte mindenhez jól jöhet. A legtöbb ember egyedül szerel, barkácsol, és szinte mindig híján van egy-két plusz kéznek. A satu kiválóan kiküszöböli a “te Géza, fogd már meg” vagy “ne félj nyuszikám, csak szikrázik, nem éget meg, csak ne nézz oda” kezdetű, de többnyire meddő párbeszédek alkalmazását. Amit megfog, azt nem ereszti, akármi legyen.
A legtöbb satu nehéz, masszív darab, a munkapadhoz kell rögzíteni. A legtöbb munkafolyamathoz jól jön, ha a munkadarabot moccanatlan, kérlelhetetlen erővel le tudjuk fogatni. Vágáshoz, fűrészeléshez, hajlításhoz, stb. remekül használható. Rögzíthető vele a munkadarab vagy a szerszám is.
Satu típusok
Kovácssatu
A legfontosabb tulajdonsága, hogy a szorító pofák egy ív mentén képesek mozogni. Kovácsoltvasból készül általában, és bírja a kemény bánásmódot. A kovácsoltvas darabok érdekes tulajdonsága, hogy erős mechanikai hatás, vagyis ütés hatására nem törnek, hanem inkább keményebbé válnak.
Ugyanakkor nagyobb darabok stabil fogására nem alkalmas, pontosan az íves kialakítás miatt.
Csősatu
Név kötelez: hengeres testeket, csöveket lehet vele biztonságosan rögzíteni. Az ilyen idomokkal dolgozók: víz- és gázszerelők mindennapos használati tárgya. Átlag felhasználó számára annyira nincs jelentősége, hobbi barácsolóként talán ha egyszer lesz szükség rá egy életben, ekkor inkább kérjünk egyet kölcsön.
Párhuzamos satu
A legáltalánosabban használt satu, a kis méretűtől kezdve egész brutális darabokig széles skálán mozog a választék. Egyenes szorító pofákkal rendelkezik, szinte mindenhez tudjuk használni. Öntöttvasból készül, ami annyira nem bírja a kalapálást: rideg, könnyebben törik, mint a kovácsoltvas. A satupofák acélból készülnek, hogy kopásállóak legyenek.
Műszerész satu
Precízebb munkához való, nem az ereje miatt kedveljük, hanem rengeteg finom, pontos állítási lehetősége teszi nagyon hasznossá. Speciális szerszám, finom kialakítással.
Satu beállítása
Érdemes egy pillanatot áldozni arra is, ha már satunk van, hogy milyen magasságú asztalra szereljük, hogyan állítsuk be, hogy kényelmes legyen használni.
Az ideális magasságot könnyen megtaláljuk a következő módszerrel:
- álljunk egyenesen, az egyik kezünket szorítsuk ökölbe és tegyük az állunk alá. A könyökünk nagyjából valahol a bordáink alatt lesz; ez a magasság ideális a satupofáknak ahhoz, hogy kényelmesen, derékfájás nélkül tudjunk huzamosabban dolgozni.
Asztalos szorító
Azért kapott helyet ez a típus is itt a satuk között, mert ugyanúgy ideiglenes rögzítésre való és egy csavar-orsó szorítja össze a két pofát. Ez a szerszám azonban egy kézi változat, könnyen vihetjük magunkkal bárhova.
Az asztalos szorítóval nem csak két darabot tudunk összefogatni, de a munkaasztalra is tudunk rögzíteni megmunkálandó dolgot.
Ha asztalos szorítóval dolgozunk, legyen belőle 2 darab. Ezekkel és egy teher elosztó léccel akár nagyobb súlyú darabokat is biztonsággal tudunk rögzíteni.
A szorító eszközök nagy segítséget nyújtanak a munka során. Szinte minden munkafolyamat megköveteli, hogy a darabokat biztonságosan, elmozdulás mentesen tudjuk rögzíteni. Válasszunk egy megfelelő teherbírású darabot, és jó szolgálatot fog tenni akár több tíz éven át.